30. 03. 2025 Velkomoravské gombíky v magazínu Experiment

Doporučujeme ke shlédnutí krátkou reportáž v magazínu Experiment Českého rozhlasu. Najdete ji na odkazu níže. Nalaďte 9 hodinu a 37 minutu a dozvíte se více o naší výrobě rekonstrukcí gombíků a k čemu je to dobré pro náš výzkum.  https://program.rozhlas.cz/zaznamy#/radiozurnal/53/2025-03-29

07. 03. 2025 První výsledek projektu – vědecká studie o honosném šperku – uplatněn

S radostí informujeme, že první výsledek projektu se nám podařilo v termínu uplatnit a byl nám schválen Radou Ministra kultury. Jedná se o vědeckou studii: POLÁČEK, L., UNGERMAN, Š., KRUPIČKOVÁ, Š., GALUŠKA, L., PŁYGAWKO, M., FOŘT, M., VALÁŠKOVÁ, L. Velkomoravský luxusní ('veligradský') šperk:…

16. 12. 2024 PF 2025

Milé příznivkyně, milí příznivci, ať Vám vánoční hvězda* svítí na cestu do nového roku! Přeje tým pracovníků projektu Do nitra velkomoravského šperku   *Hvězdu tvoří snímek SEM gombíku z hrobu 580 z interiéru mikulčické baziliky.

29. 11. 2024 Výzkum šperku ve 120 vteřinách

Kolega Michał Płygawko představil komunitě věnující se elektronové mikroskopii a mikroanalýze výzvy a úskalí, spojené s aplikací tohoto druhu výzkumu na archeologické artefakty, a to na příkladu velkomoravského šperku, zpracovávaného v rámci našeho projektu. Na prezentaci měl přesně 120 vteřin, jak…

12. 09. 2024 Vyrábíme vědecké kopie gombíků

V průběhu léta vznikaly na výzkumné základně Mikulčice-Trapíkov vědecké kopie velkomoravských gombíků. Při výrobě byly dodrženy materiálové složení i výrobní postupy zjištěné při mikroskopickém průzkumu originálů. Kopie zlatého gombíku 1616/57 z hrobu 580 objeveného v mikulčické bazilice byla…

30. 06. 2024 Klenotnice Velké Moravy představuje originály šperků

Na konci června otevřela své brány Klenotnice Velké Moravy. Prostor je součástí Archeoskanzenu Modrá u Velehradu. Do konce listopadu zde bude k vidění přibližně 150 originálů velkomoravských šperků, včetně těch, které zpracováváme v rámci našeho projektu. Přijďte se na ně podívat!

02. 04. 2024 Reportáž pro Český rozhlas, pořad Věda plus

Projektoví kolegové mluvili o zpracování šperků v reportáži pro pořad Věda plus Českého rozhlasu. Nahrávku si můžete pustit v archivu pořadů: Několik mikroskopických rýh na špercích z 9. století archeologům prozradí, jak fungovala společnost na Velké Moravě

19. 03. 2024 Reportáž ČTK

Česká tisková kancelář zveřejnila reportáž o našem projektu:  https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/2493697 

02. 01. 2024 PF 2024

Všem příznivcům velkomoravského šperku přejeme šťastný vstup do nového roku.

14. 10. 2023 Workshop s kolegy z Ústavu přístrojové techniky.

V naší nové laboratoři elektronové mikroskopie jsme přivítali mentory z Ústavu přístrojové techniky AV ČR, kolegy doc. Viléma Nedělu a dr. Evu Tihlaříkovou. Doc. Neděla je ve své mateřské instituci vedoucím skupiny Environmentální elektronové mikroskopie, která se specializuje primárně na výzkum…

19. 09. 2023 Zahájení první etapy analýz – zlaté gombíky na scéně.

Dlouhodobý proces exaktních analýz a konzervátorsko-restaurátorského ošetření artefaktů je časově rozvržen do jednotlivých etap. Každá etapa zahrnuje předměty stejného druhu a základního materiálového složení. Jako první přicházejí „na řadu“ gombíky vyrobené ze zlata. Gombíky jsou unikátní ozdoby z…

05. 09. 2023 Vybavujeme se – tentokrát krabičkami na artefakty.

Takto to vypadalo, když jsme rozbalili stovku vzduchotěsných krabiček. K čemu jsou nám dobré? Jedná se o vhodný vnější obalový materiál k dlouhodobému ukládání šperků, které zpracováváme v rámci našeho projektu. Artefakty hodláme ukládat jednotlivě, abychom minimalizovali manipulaci s nimi v rámci…

25. 08. 2023 Nainstalovali jsme elektronový mikroskop.

V srpnu jsme pro náš projekt získali elektronový mikroskop Tescan Vega čtvrté generace. Přístroj můžeme s nadsázkou označit za nevšední kombinaci lokálního produktu (vyrobeného v Brně-Kohoutovicích), který nám má zajistit nadregionálně významné výsledky. Elektronová mikroskopie představuje významný…